افسردگی

علی 1 سال قبل

سلام روزتون بخیر، من مدتیه که خوابم بهم ریخته و حوصله انجام هیچ کاری رو ندارم و کلا هیچ امیدی هم به ادامه زندگی ندارم، بنظرتون باید چکار کنم که انگیزه پیدا کنم؟

1 پاسخ
رقیه السادات حسینی عضو سایت 1 سال قبل

سلام،
زمان‌های زیادی توی زندگی هر کدوم از ما وجود داره که ممکنه خلقمون پایین باشه، احساس ناامیدی داشته باشیم و کلا از زندگیمون لذت نبریم، ممکنه این حالات روی خوابمون، تغذیه و وزنمون هم تاثیر بذارن، بعضی‌ها کم خواب و بعضی ها پرخواب میشن، بعضی در به خواب رفتن مشکل پیدا میکنن و بعضیها بین خواب بیدار میشن و دیگه خوابشون نمیبره، بعضی کم اشتها میشن و وزنشون کم میشه و بعضی پراشتها میشن و اضافه وزن پیدا میکنن، بعضی‌ها عملکرد و کاراییشون میاد پایین و بعضیها کلا کارهاشون رو تعطیل میکنن و کل شبانه روز رو توی اتاقشون هستن. همه اینها رو گفتم ازین جهت که اطلاعات شما کلی هست، اما نکته اینجاست که این بی حوصلگی و ناامیدی چه تاثیراتی روی زندگی شخصی شما و رفتارهاتون گذاشته، آیا در روابط فردی، اجتماعی و شغلی برای شما مشکل ایجاد کرده، ضمن اینکه گفتین هیچ امیدی به زندگی ندارین، آیا شده که این فکر بیاد توی ذهنتون که دوست داشته باشین کاش بخوابین و صبح دیگه بیدار نشین؟
پیشنهاد میکنم برای بررسی بیشتر حتما از یک روانشناس کمک بگیرین.
گاهی ما فکر میکنیم اول باید انگیزه باشه و بعد رفتار کنیم، غافل از اینکه میتونیم با رفتار کردن و شروع یک کاری که در مسیر ارزشهای زندگیمون هست، احساس رضایت خاطر داشته باشیم.(برای شناسایی ارزشهاتون میتونین این سوالات رو از خودتون بپرسین که: می‌خوای توی زندگی پای چی بایستی؟ خط قرمزهات چی هستن؟ چه چیزی توی زندگیت قابل معامله نیست؟ برای اینکه توی زندگیت احساس خوشبختی پایدار داشته باشی، چه شرایطی باید برقرار باشه و …) برای ایجاد انگیزه میتونیم با هر گام کوچیک یک پاداش کوچیک به خودمون بدیم و یا از حمایت گروه‌های اجتماعی بهره‌مند بشیم.