خشم

فرید asked 1 سال ago

من خیلی زود عصبانی میشم و از کوره در میرم و نمیتونم خودمو کنترل کنم، طوری که این روزا خیلی دعوا میکنم و هم توی خانواده و هم با دوستام و هم محل کارم به مشکل برخوردم و توی محل کارم تعهد ازم گرفتن و ممکنه حتی کارم رو از دست بدم، بنظرتوپ چکار کنم که عصبانیتمو کنترل کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

1 Answers
رقیه السادات حسینی عضو سایت answered 1 سال ago

سلام،
هر کدوم از ما آدم‌ها در طول زندگیمون بارها و‌بارها احساس خشم رو تجربه کردیم و تجربه خواهیم کرد، چون خشم یکی از هیجانات طبیعی ما آدم‌هاست و بنابراین تجربه این احساس کاملا طبیعی هست، اما مساله مهم این هست که رفتار ما زمانی که داریم این احساس رو تجربه میکنیم، چطور هست؟ ظاهرا شما رفتارهایی که دارین انجام میدین رفتارهای ناکارآمدی هستن که هم در روابط بین فردی شما رو با مشکل مواجه کرده و هم در محل کار.
شما پرسیدین چطور میشه احساساتم رو‌ کنترل کنم؛ خبر بد اینکه نمیشه احساسات و افکار رو کنترل کرد، اما خبر خوب اینه که ما میتونیم رفتارهای خودمون رو تغییر بدیم و در واقع رفتارهامون رو مدیریت کنیم و نه احساساتمون رو. ازونجایی که تجربه‌های قبلیمون رفتار پرخاشگرانه ما رو تایید کردن و ما در کوتاه مدت تونستیم با پرخاشگری به خواسته‌هامون برسیم و دیگران رو کنترل کنیم، به همین خاطر تغییر رفتار فرایندی دشوار خواهد بود. پیشنهاد میکنم از اونجایی که در روابطتون به مشکل برخوردین و شغلتون رو هم ممکنه از دست بدین، حتما برای بررسی بیشتر با یک روانشناس مشورت کنین.